Dom czy mieszkanie

Osoby decydujące się na zakup nieruchomości niemal zawsze stają przed dylematem – zakup domu czy mieszkania?

W życiu każdego człowieka nadchodzi moment, w którym zaczyna myśleć o posiadaniu własnego, niezależnego lokum. W dobie XXI-weku, zmęczeni nieustanną pogonią za sukcesem potrzebujemy swojej własnej symbolicznej „przystani” w której naładujemy akumulatory na następny dzień. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielona, własna przestrzeń, odizolowana od innych osób – dom, to właśnie w nim możemy spełnić swoje marzenia o swojej własnej prywatnej „przystani”.

Oprócz niezależności dom gwarantuje nam coś więcej – własną działkę. Miłośnicy uprawy warzyw, sadownictwa, z pewnością będą mogli oddać się hobby jakim jest sadzenie drzew, warzyw, tworzenia rabat kwiatowych.

Dla rodzin wielodzietnych dom gwarantuje własną przestrzeń dla każdego z jej członków, a co za tym idzie każdy będzie mógł skorzystać z prawa do prywatności. To z kolei zmniejszy napięcia wynikające ze ścisku, jakie odczuwają rodziny skumulowane na małych  przestrzeniach. A to da szansę na rozwój dzieci bez zbędnych konfliktów wynikających z nie zawsze sprawiedliwych podziałów.

Ale dom to nie tylko plusy. Dom to często mrożenie kapitału na wiele lat. Bowiem wymaga remontów i większej troski – czyli większych nakładów do utrzymania dobrego stanu. Ogrzewanie. Otóż to, zimą domy pochłaniają sporą część zarobków. Tę kwestię zawsze należy wziąć realnie pod uwagę – ogrzanie domu wymaga bowiem nakładów finansowych, ponieważ im większa przestrzeń do ogrzania, tym droższa jest to inwestycja.

W plusach mieszkania należy  wymienić nieustanny dostęp i ogromny wybór na rynku nieruchomości. W przeciwieństwie do domu, mieszkanie można znaleźć szybko i łatwo, wśród tysięcy ofert na rynku nieruchomości każdy jest w stanie znaleźć swoje wymarzone lokum. Proces budowy domu jest znacznie dłuższy. Zatem z łatwością można wyobrazić sobie, ile czasu i energii i poświęcenia wymaga postawienie wymarzonego domu. Za to zakup mieszkania nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy – codziennie mnóstwo  mieszkań czeka na nowego właściciela. Wymarzone „gniazdko” na obrzeżach miasta czy w samym centrum – wybór jest naprawdę duży. A co najistotniejsze – w odróżnieniu od domów – ten wybór zawsze istnieje.

Mieszkania, podobnie jak domy, można nabyć nie tylko nowe. Dla tych oszczędniejszych rynek nieruchomości ma w zanadrzu sporo mieszkań z rynku wtórnego –  są one bowiem o wiele tańsze.

Tak więc jak widać, argumenty odnośnie zakupu domu bądź mieszkania są podzielone. Wybór zależy przede wszystkim od potencjalnego kupującego, od jego wymagań, preferencji oraz tego co chce mieć w pobliżu, a także ogólnego stylu życia. Warto zwrócić uwagę na lokalizację budynku, dojazdy i cenę. Kupując mieszkanie, jego nabywca może cieszyć się lokalizacją w sercu miasta, lecz skazuje się na życie w małych i ciasnych pomieszczeniach. Natomiast budując dom poza miastem, gwarantujemy sobie przestrzeń i prawo do intymności, kosztem wyższych kwot w utrzymaniu.